Event Lighting PS260IIWW - 260W Warm White LED Profile Spot Light Engine
PS260IIWW - 260W Warm White LED Profile Spot Light Engine
Power
  • Power Supply: 100~240V AC, 50/60 Hz
  • Power Consumption: 300W
  • Power Connection: Neutrik® PowerCON in / out
Photometrics
  • Light Source: 300W 3200K COB LED
  • CRI: 97
  • Beam Angle: 19°, 26° or 36°
  • Output: 5898 lux @5M at 19°
  • Optional Lens: PSLII19PSLII26PSLII36
  • PWM: 8,000Hz
  • LED Lifespan: 50,000 hours
Effects
  • Dimming: 0 - 100% 8-bit 16-bit
  • Strobe: 1 – 25 Hz
  • Gobo holder size: 'B' 86mm overall size
  • Gel Frame: Included
  • Iris: PSIRIS (Optional)
Control
  • Operational Modes: Manual, Master / Slave & DMX
  • Display: 4-button LCD control panel
  • DMX Protocol: DMX512
  • DMX Channel Mode: 1 / 2 / 3
  • DMX Interface: 3-Pin & 5-Pin XLR
Housing
  • Housing Materials: Die-cast Aluminium Housing
  • Housing Finishing: Matte Black
  • Cooling: Sensor Thermostat Controlled Variable Speed Fan
  • Net Weight: 12 kg
  • Overall Size: 668 X 320 X 463mm